Światowy Dzień Książki

Instytucja Kultury

Światowy Dzień Książki

Światowy Dzień Książki23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 roku. Jego celem jest promowanie czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysłodawcą święta był kataloński wydawca Vicente Clavel Andrés. W Katalonii, 23 kwietnia, to święto narodowe ku czci świętego Jerzego. W tym dniu mężczyźni obdarowywali kobiety czerwonymi różami, symbolizującymi krew smoka, zabitego przez świętego Jerzego. Z czasem panie zaczęły odwdzięczać się panom, dając im książki jako podarunki.

23 kwietnia to również ważna data dla literatury światowej. W tym dniu zmarło wielu wybitnych pisarzy Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych uznanych pisarzy np. Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Hiszpanii świętuje się Dzień Książki od 1930 roku a od 1964 roku obchodzony jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym świecie.

W tym roku w Polsce Światowy Dzień Książki obchodzimy po raz siódmy.