Obrzycko (2375 mieszkańców), powierzchnia – niespełna 4 km2. miasto w woj. wielkopolskim, pow. szamotulskim. Położone 45 m.n.p.m. w widłach Warty i Samy, na skraju Puszczy Noteckiej, przy drodze Szamotuły – Czarnków, 12 km na północny zachód od Szamotuł. Pierwsza wzmianka źródłowa o Obrzycku pochodzi z 1238 roku. Siedziba Urzędu Miasta tel. +48 61 29 12 187.
Zabudowa miasta powstała w oparciu o skrzyżowanie dróg, na planie trapezu, o pięciu wlotach ulicznych charakterystyczna dla małych miasteczek.Domy w rynku zbudowano w XIX i na początku XX wieku. Na środku rynku znajduje się ceglany barokowy ratusz z XVII w., trzykondygnacyjny na planie kwadratu, przebudowany spichlerz na początku XIX wieku., odrestaurowany w latach 1960-1965: w elewacji południowej na wysokości pierwszego piętra wmurowane renesansowe marmurowe obramienie okienne z 1527 roku, przywiezione w 1843 roku przez Atanazego Raczyńskiego z klasztoru Batahla w Portugalii. W oknie wstawiono witraż z herbem Obrzycka. Niżej znajduje się metalowa tablica, upamiętniająca miejsce skąd w 1919 roku wyruszył front północny oddział obrzyckich powstańców wielkopolskich. Przed tablicą znajduje się ogrodzone łańcuchem podwyższenie. Od strony zachodniej posiada ryzalitowo wysuniętą czworoboczną, pięciokondygnacyjną wieżę zwieńczoną drewnianą wieżyczką z czterospadowym blaszanym daszkiem.
Pomiędzy drugą a trzecią kondygnacją znajduje się kartusz z herbem Nałęcz Raczyńskich i datą 1825, upamiętniającą założenie ordynacji obrzyckiej. W 2008 roku rynek został zrewitalizowany.