Szczepienia przeciw COVID-19

Szanowna Seniorko, Szanowny Seniorze!

Za sprawą pojawienia się wirusa SARS-Cov-2, który wywołał ogólnoświatową pandemię, ostatni rok był dla nas wszystkich szczególnie trudny. Aby zahamować rozwój epidemii w naszym kraju, musieliśmy zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i nauczyć się żyć w całkiem nowej rzeczywistości, ograniczając do minimum wszelkie kontakty społeczne. Pod koniec 2020 roku wreszcie pojawił się jeden z najważniejszych elementów walki z pandemią – szczepionka, która daje nam nadzieję na tak wyczekiwany powrót do normalności. Ale to kiedy ta normalność nastąpi, zależeć będzie od nas wszystkich. Pokonanie koronawirusa jest bowiem możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka, a taką możliwość daje nam właśnie szczepionka. W interesie całego społeczeństwa leży zatem to, aby cały proces szczepień przebiegał w Polsce jak najsprawniej.

Zwracamy się więc do Państwa z ogromną prośbą o zaangażowanie się w walkę z koronawirusem poprzez przystąpienie do szczepień, gdy tylko będzie to możliwe.

Jak się zarejestrować? Procedura nie jest skomplikowana i można to zrobić na 4 sposoby:

  • Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię – 989,
  • zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl
  • wyślij SMS o treści “Szczepimysie” na numer 880 333 333,
  • skontaktuj się bezpośrednio z punktem szczepień (w przypadku przychodni VITA w Obrzycku przy ul. Kruppika 7 – 612913299, w przypadku Punktów Szczepień Powszechnych –789 407 100 lub 789 407 101 – poprzez SMS).

Lokalizacje Punktów Szczepień Powszechnych:

-Hala Sportowo-Widowiska „Nałęcz” w Szamotułach, ul. Mickiewicza 4,

-Hala Sportowo-Widowiska w Pniewach, ul. Wolności 20.

Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin Twojego szczepienia, a następnie otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty.

Do rejestracji nie potrzebujesz żadnych dodatkowych danych czy dokumentów, wystarczy że podasz swój nr PESEL.

Prosimy aby rodzina, przyjaciele lub sąsiedzi pomogli Państwu dotrzeć do punktu szczepień o wyznaczonej godzinie. Jeśli jednak nikt nie jest w stanie Państwu w tym pomóc, a nie potraficie Państwo dotrzeć do punktu szczepień samodzielnie, to postaramy się zorganizować transport.

Numer telefonu dla mieszkańców Miasta Obrzycko, pod który można się zgłosić, jeśli pojawi się problem z transportem   do    punktu szczepień to:

                                                       61 2913187

Telefon jest czynny w dni robocze od 7.00 do 15.00 (w piątek do 13.00), dotyczy tylko mieszkańców miasta Obrzycko i tylko kwestii transportu do punktu szczepień. Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie potrzeby dowozu takiej osoby. Pamiętajmy, żeby korzystać z tej usługi tylko w wyjątkowych okolicznościach, gdy naprawdę nie ma innej możliwości dotarcia do punktu.

Warto dodać, iż aby zarejestrować się na szczepienie nie jest wymagane żadne dodatkowe skierowanie od lekarza – gdy rozpocznie się etap, w którym będziemy mogli się zaszczepić, wszystkim osobom posiadającym numer PESEL (z grupy osób uprawnionych do szczepień w ramach danego etapu) wystawione zostaną automatyczne e-skierowania, ważne 60 dni. Indywidualne skierowania lekarze będą wystawiać jedynie tym osobom, które nie posiadają numeru PESEL lub nie mogły poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego skierowania.

Szczepienia przeciwko COVID-19 są całkowicie dobrowolne i bezpłatne. Sam proces rejestracji jest, jak widać, bardzo prosty, a o terminie podania szczepionki przypomni zapisanym osobom SMS wysłany na podany przy zapisywaniu się numer kontaktowy.

Jeszcze raz zachęcamy wszystkich do szczepień. Im więcej osób się na to zdecyduje, tym ochrona przed wirusem SARS-CoV-2 będzie skuteczniejsza. Pamiętajmy, że przyjęcie szczepionki to nie tylko ochrona dla nas, ale także dla naszych bliskich, a pokonanie koronawirusa umożliwi nam wszystkim powrót do normalności. Więcej informacji na temat szczepień przeciwko COVID-19 znaleźć można na stronie gov.pl/szczepimysie lub w ramach dedykowanej infolinii pod numerem 989.

Od ponad roku walczymy z wirusem, który nam zagraża i który niestety zabija. Od początku jedyną nadzieją na zakończenie pandemii była szczepionka, nad którą w ciągu 2020 r. pracowali intensywnie naukowcy z całego świata. Szczepionki są dostępne bezpłatnie dla każdego.

Teraz jednak – jak nigdy przedtem – potrzeba nam solidarności i odpowiedzialności.

Dlatego apelujemy do wszystkich mieszkanek i mieszkańców, niezależnie od ich poglądów i światopoglądu: szczepmy się! Tylko w ten sposób wygramy walkę z tym niewidzialnym wrogiem, który jest nie tylko niebezpieczny dla naszego zdrowia, ale też częściowo paraliżuje nasze codzienne życie, powodując pandemiczne ograniczenia.

Wiemy, że wiele osób może mieć obawy i chce szczepić się świadomie. Zachęcamy więc do sięgania po rzetelne informacje, analizy i ekspertyzy dotyczące przetestowanych, zatwierdzonych i dopuszczonych do dystrybucji szczepionek na koronawirusa.

Jednocześnie zapewniamy, że też bardzo cenimy sobie naszą osobistą wolność, w tym wolność wyboru. Uważamy jednak, że nasza wolność nakłada na nas obowiązek dbania także o osobistą wolność i bezpieczeństwo innych. Nasza wolność nie powinna nikomu zagrażać i właśnie dlatego będziemy się szczepić przeciwko COVID-19. Dzięki temu nie ograniczymy czyjejś wolności i poczucia bezpieczeństwa, a jednocześnie nasza osobista wolność przestanie podlegać ograniczeniom.      

Powszechne szczepienia ocalą życie wielu osób, zwłaszcza tych którzy są najbardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19 – m.in. ludziom starszym i przewlekle chorym.  Szczepienia pozwolą też na stopniowy powrót do normalności, uratują gospodarkę, a wraz z nią m.in. miejsca pracy w wielu  branżach.

Tylko nasza zbiorowa odporność umożliwi nam rezygnację z uciążliwych ograniczeń.  Jeszcze raz apelujemy więc o solidarność, otwartość i odpowiedzialność za siebie i innych: skorzystajmy z możliwości szczepienia, jak tylko będziemy mogli!

Skip to content