Regulamin wypożyczalni
§1
- Z wypożyczalni mogą korzystać wszyscy obywatele.
- Korzystanie z wypożyczalni jest BEZPŁATNE.
- Należy posługiwać się kartą biblioteczną.
- Przy zapisie zgłaszający się powinien :
a/ okazać Dowód Osobisty lub legitymację potwierdzającą tożsamość
b/ wypełnić kartę zapisu i zobowiązać się podpisem do przestrzegania
regulaminu.
- Za niepełnoletniego czytelnika odpowiadają i podpisują zobowiązania rodzice lub opiekunowie prawni.
- Czytelnik zobowiązany jest informować bibliotekę o zmianie miejsca zamieszkania lub szkoły.
- Podpis czytelnika, a poręczyciela w przypadku osoby niepełnoletniej, na karcie zapisu oznacza akceptację i zobowiązanie do przestrzegania Regulaminu Wypożyczalni.
- Zagubienie lub zniszczenie karty należy niezwłocznie zgłosić do Biblioteki, osobiście lub telefonicznie, co spowoduje blokadę konta i uniemożliwienie użycia karty przez inne osoby.
Duplikat karty jest płatny (5 zł).
- W bibliotecznym systemie komputerowym czytelnik ma dostęp do pełnej informacji o stanie swojego konta tzn. ilości książek wypożyczonych lub zamówionych, terminach zwrotu, karach itp.
- W wypożyczalni obowiązuje zakaz palenia tytoniu i spożywania posiłków, korzystania z telefonów komórkowych.
§2
- Wypożyczyć można jednocześnie 5 woluminów.
- Książki ze wszystkich działów wypożycza się na okres nie dłuższy niż 35 dni.
- Biblioteka może przesunąć termin zwrotu wypożyczonej książki jeżeli nie ma na nią zapotrzebowania ze strony innych czytelników.
- Prośba o przedłużenie terminu zwrotu powinna zostać zgłoszona osobiście, telefonicznie lub pocztą elektroniczną.
- Biblioteka może żądać zwrotu książek przed terminem ustalonym w ust. 2 i 3, jeżeli stanowią one szczególnie poszukiwane pozycje.
- Na prośbę czytelnika biblioteka może zamawiać książki aktualnie wypożyczone przez innych czytelników.
- Książki można zamawiać, rezerwować i przedłużać termin ich zwrotu również internetowo.
- Na prośbę czytelników biblioteka sprowadza w miarę możliwości książki z innych bibliotek, (czytelnik pokrywa koszty wysłania rewersu i odesłania książki).
- Dzieci do lat 15 nie mogą wypożyczać książek dla czytelników dorosłych
- Wybrane książki czytelnik rejestruje u bibliotekarza i jemu też zwraca wypożyczone książki.
- Z wypożyczalni biblioteki nie mogą korzystać osoby, które nie uregulowały wszelkich należności wobec Biblioteki
§3
- Biblioteka na prośbę czytelnika udziela informacji o książkach, pomaga w doborze literatury, korzystaniu z katalogów, wydawnictw informacyjnych itp.
- Za przetrzymywanie książek /poza wyjątkowymi przypadkami uzgodnionymi z bibliotekarzem/ ponad termin określony w paragrafie 2 ust. 2 pobiera się opłaty w kwocie 0.05 zł od tomu za każdą dobę. Powyższe kwoty mogą ulec zmianie na wyższe/.
- Za każde pisemne upomnienie pobiera się opłatę 5 zł.
§4 - Czytelnik jest zobowiązany do poszanowania książek będących własnością społeczną.
- Za szkody wynikłe z zagubienia, uszkodzenia lub zniszczenia książki dopowiada czytelnik. Wysokość odszkodowania ustala dyrektor biblioteki w zależności od aktualnej wartości książki na rynku i stopnia jej uszkodzenia. Za sumy wpłacone z tytułu zagubienia lub zniszczenia (zagubienia) biblioteka wydaje czytelnikowi pokwitowanie. Czytelnik może za zgodą dyrektora biblioteki dostarczyć zamiast zagubionej lub zniszczonej – inną książkę nie mniejszej wartości, przydatną dla biblioteki.
§5
- Czytelnik zobowiązany jest odkupić zagubioną lub zniszczoną książkę oraz pokryć koszty jej oprawy. O ile odkupienie jest możliwe, czytelnik jest zobowiązany zwrócić gotówkę:
w przypadku książki beletrystycznej 2-krotną aktualną wartość rynkową lub antykwaryczną
w przypadku dzieł szczególnie cennych bibliotekarz może ustalić ich wyższą wartość o czym czytelnik musi być poinformowany przed wypożyczeniem książki.
- Czytelnik, do którego biblioteka wysyła upomnienia w sprawie zwrotu książek pokrywa ich koszty oraz koszty ewentualnego delegowania inkasenta.
- Jeżeli czytelnik mimo upomnień wysyłanych przez bibliotekę odmawia zwrotu książek lub uiszczenia należnych opłat, biblioteka dochodzi swych roszczeń zgodnie z przepisami prawa.
- W przypadku zagubienia – zniszczenia jednego z tomów dzieła wielotomowego, czytelnik ponosi zobowiązania wynikające z ust. 1 tego § tj. za całość dzieła.
§6
- Czytelnik ma obowiązek przestrzegania niniejszego regulaminu.
- Wobec czytelnia nieprzestrzegającego zasad niniejszego regulaminu mogą być okresowo zawieszone prawa do korzystania ze zbiorów biblioteki do czasu zwrotu dzieł monitowanych i uregulowania zobowiązań finansowych.
- Decyzję o czasowym pozbawieniu prawa do korzystania ze zbiorów biblioteki podejmuje Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Obrzycku.
ZATWIERDZONO
Obrzycko, 12.06.2019 r. p.o. Dyrektora Biblioteki
Magdalena Górecka